`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´

Oyun,program ve bilgisayar hakkında herşey burda

AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

sosyal egitim yazılımları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
dj_mami
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye

Tecrübe Puanı : 589
Üye Tecrübesi : 12

MesajKonu: sosyal egitim yazılımları   Perş. Kas. 26, 2009 8:04 pm

Türkiye’de üniversitelerdeki “sosyoloji” bölümlerinin eğitim-öğretim proglamları Türkiye’yi, özel olarak Cumhuriyet’i, çevre ülkelerdeki Türk toplulukları olarak “soydaşlar”ı, Türk cumhuriyetlerini, komşu ve bölge ülkeleri ve toplumları ile dünyayı gören ve kapsayan dersler, seminerler ve “zorunlu” kuramsal-uygulamalı araştırmalarla
donatılmak durumundadır. Sosyolog; toplumsal ve kültürel “sorun/dert” oluşturan olayları ve olguları, Sosyoloji’nin “asli” amacına uygun olarak “neden-sonuç” ilişkileri çerçevesinde doğru açıklayabilmek,
bu nedenle de sadece günümüze ilişkin (senkronik) etmenleri değil, geçmişe/tarihe ilişkin (historik) etmenleri de dikkate almak ve bunları bağdaştırmak durumundadır. Bunun için de Bozkır, Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet dönemi Türk ve çevre ülkelerdeki “soydaşlar” tarihleri ile toplumsal ve kültürel yapıları hakkında “tam, doğru ve güncel” bilgi ile donatılmak durumundadır.
Öncülüğünü İbn Haldun’un yaptığı Sosyoloji, Fransa’da isim babası Auguste Comte tarafından kurulmuş, II. Meşrutiyet döneminden itibaren de Herbert Spencer, Auguste Comte ve Emile Durkheim gibi Batılı düşünür ve sosyologların eserlerinden yapılan kısmi ve dağınık çevirilerle Türkiye’de adını duyurmaya ve tanınmaya başlanmıştır.
Bu yönde katkıda bulunanlar ve az-çok etkisinde kaldıkları Batılı düşünür ve sosyologların yaklaşımlarından hareketle Osmanlı toplumsal ve yönetsel yapısı hakkında ilk kuramsal araştırmaları başlatanlar olarak Ahmet Rıza, Salih Zeki, Bedii Nuri, Ahmed Şuayip, Rıza Tevfik, Ethem Necdet, zaman-zaman “Suphi Ethem” müstear adıyla Mustafa Suphi, Refik Nevzad, Abdullah Cevdet, Prens Sabahattin ve Mehmet Ali Şevki’yi anmak olanaklıdır.
“İlm-i muaşere”, “ilm-i cemiyet”, “ilm-i içtima”, “ilm-i içtimaiyat”, “içtimaiyat” ve sosyoloji (socius+loji=toplum+bilim) kavramının öz Tükçe karşılığı olarak “toplumbilim” gibi adlarla anılan sosyoloji, Cumhuriyet döneminde, Osmanlı ve Türk toplumsal yapıları hakkında kuramsal ve giderek artan kuramsal-uygulamalı araştırmalarla, buna paralel olarak da eğitim-öğretim programlarına konan ve zamanla artarak çeşitlenen ders ve seminerlerle gelişmiş ve günümüzdeki konumuna ulaşmıştır.
Cumhuriyet döneminde bizzat kendileri doğrudan yada kendilerinden etkilenmek suretiyle izleyicileri aracılığıyla dolaylı katkılarda bulunanlar arasında Ziya Gökalp, Mehmet İzzet, Muzaffer Şerif (Başoğlu), Niyazi Berkes, Mediha Berkes, Behice Boran, Cavit Orhan Tütengil, Hilmi Ziya Ülken, Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu, Nuretin Şazi Kösemihal, Ahmet Hamdi Başar, Cahit Tanyol, Mübeccel Belik Kıray, Erol Güngör, Şerif Mardin, İbrahim Yasa, İsmail Beşikçi, Doğan Avcıoğlu ve Baykan Sezer yeralmaktadır.
Kanaatimce, hemen her çağdaş ve komşu ülkelerde olduğu gibi, Türk üniversitelerinin Sosyoloji eğitim-öğretim programlarının da, ders ve seminer konuları bakımından biri “kuramsal-uygulamalı”, dördü “kuramsal” olmak üzere beş ayağı bulunmak durumundadır. Hiç kuşkusuz bunların, Sosyolojik bilgiyi güçlendirmenin ve makro bakış açısı edinmenin olmazsa-olmazları işlevindeki diğer sosyal bilimlere ve disiplinlere ait (tarih, inkılâp tarihi, hukuk ve iktisat gibi) derslerle de desteklenmesi ve gelişen süreçte sağlanan ilerlemeler, değişen koşullar ve beliren yeni faktörler ve ihtiyaçlar çerçevesinde düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi de şarttır.

sosyal egitim yazılımları
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yumatu Mx Diamond (Globo Emu) yazılımları
» Otomobil Terimler Sözlüğü
» Yüce Dağ Başına Yağan Kar İdim...(Kırıkkale/Keskin-Hacı Taşan-Plaktan Yazıldı)
» En kaliteli Film izleme yazılımı >>K-Lite<<
» İstikşaf Çalışmaları-1